Biologinių ritmų įtaka gyviesiems organizmams

Gamtos procesų kaita vyksta cikliškai - keičiasi paros metas, metų taikai, net dangaus kūnai juda orbitomis tam tikru ritmu. Biologiniai procesai gyvuosiuose organizmuose taip pat dažniausiai vyksta cikliškai Tam tikru paros ar metų laiku gyvūnai maitinasi, miega, poruojasi, migruoja ir augalų vegetacijos procesai priklauso nuo metų laiko, o lapų padėtis, žiedų prasiskleidimo laikas - nuo paros meto. Net ląstelėse vykstantys biocheminiai procesai paklūsta didžiajai gamtos ciklų karuselei.

Žmogaus biologiniai ritmai

Žmogaus organizme biologiniai ritmai turi tiesioginį poveikį fermentų aktyvumui, hormonų gamybai, net augimui. Nustatyta, kad vaikai sparčiausiai auga, žaizdos geriausiai gyja naktinio miego metu, kai gausiai gaminamas augimo hormonas. Pagal trukmę biologiniai ritmai gali būti trumpieji (pvz., miego fazės); cirkadiniai, arba paros ritmai - jų įtaką mes geriausiai ir juntame; ilgieji, dažnai susiję su mėnulio fazių kaita (pvz., menstruaciniai ciklai, bioritmai); metiniai ritmai, kurių cikliškumas labai ryškus (paukščių migracija, gyvūnų poravimasis). O žmonėms? Nejaugi nesate patyrę rudeninės depresijos, pavasarinio energijos antplūdžio, sustiprėjančių alerginių reakcijų... Visatai susiję su biologiniais ritmais.

Gamtos ciklų poveikiu domimasi nuo seno

Mokslo šaka, tyrinėjanti periodinių ritmų (ciklų) poveikį gyviesiems organizmams, vadinama chronobiologija. Jos atsiradimo istorija siekia 1700 m., kai prancūzų mokslininkas Jean-Jacques d’Ortous de Mairan pirmasis pastebėjo ir aprašė augalų lapų judėjimą (t. y. pokrypį j saulę) pagal paros metą. Vėliau šias žinias kaupė ir sistemino Carlas Linnaeus ir Charles’as Darwinas. 1751 m., jomis remiantis, buvo sukurtas pirmasis gėlių laikrodis. Turbūt teko matyti ratu susodintas įvairių rūšių gėles, kurių žiedai prasiskleidžia ir susiskleidžia tam tikru dienos metu. Tokio laikrodžio tikslumas pavydėtinas.

Vėliau, XIX a. daktaras Alfredas J. Lewy atrado melatoniną - pagrindinę medžiagą, reguliuojančią ne tik žmonių, bet daugelio gyvūnų paros biologinį ritmą. Nuostabu, kad šį hormoną sintetina netgi daugelis augalų! Melatonino gamyba sustiprėja tamsiuoju paros metu, dėl to padidėja mieguistumas, susilpnėja lipido (aistra, geismas). Jo poveikiu galima paaiškinti, kodėl depresija labiau pasireiškia rudenį ir žiemą. Todėl nenuostabu, kad vienas iš depresijos gydymo būdų yra šviesos terapija. Kita vertus, melatonino trūkumas organizme siejamas su kai kurių ligų, ypač onkologinių, atsiradimu.

Depresija - viena iš šiuolaikinio gyvenimo rykščių

Apie tiesioginį ryšį tarp depresijos ir B grupės vitaminų koncentracijos kraujyje buvo žinoma jau seniai. Tačiau 2003 m. „BioMed Central Psichiatry" žurnale aprašyti tyrimai galutinai išsklaidė abejones dėl teigiamo vitaminų poveikio gydant depresiją. Tyrimo išvada vienareikšmė - „pakankamas vitamino B12 suvartojimas gerokai sumažina šios klastingos ligos tikimybę, o jo poveikį ir pasisavinimą sustiprina kiti B grupės vitaminai (B1, B2 ir B6)..."

Bioritmų svarba savijautai

Ligi šiol daug ginčų kelia vadinamųjų bioritmų mokslinis pagrįstumas. Klasikinę bioritmų teoriją XIX-XX a. sandūroje sukūrė ir išplėtojo Vienos universiteto profesorius dr. Hermannas Swoboda. Rinkdamas ir analizuodamas duomenis apie savo pacientų fizinę savijautą, ligų paūmėjimus, emocinę būklę ir kt, jis išskyrė 23 dienų fizinį ciklą, lemiantį savijautą, koordinaciją, fizinį pajėgumą, bei 28 dienų emocinį ciklą, nuo kurio priklauso mūsų emocinė pusiausvyra, pojūčių ir jausmų stiprumas, gebėjimai priimti informaciją. Vėliau buvo išskirtas ir trečiasis, 33 dienų intelektualinis ciklas, lemiantis atminties, loginio mastymo, analitinių gebėjimų lygį.

Pagal klasikinę bioritmų teoriją, ciklai svyruoja kaip bangos, pasiekdami maksimalią + 100 balų arba minimalią -100 balų reikšmę! Dažnai visų trijų ciklų reikšmės yra sumuojamos ir gaunama kreivė, vaizduojanti bendrą mūsų organizmo fizinę, emocinę ir intelektualinę būseną. Tuo momentu, kai skaitinė ciklo reikšmė yra teigiama, laikoma, kad mūsų gebėjimai ir savijauta yra geresnė nei vidutiniška, ir atvirkščiai. Tam tikromis dienomis skaitinė ciklo reikšmė tampa lygi 0 ir tos dienos vadinamos kritinėmis, turinčiomis ypatingą reikšmę žmogaus būklei. Pastebėta, kad būtent tomis dienomis yra didžiausia kritinių situacijų, ligų ar net nelaimių tikimybė.

Plačiausio pripažinimo ir pritaikymo klasikinė bioritmų teorija sulaukė Vokietijoje, Japonijoje ir JAV. Šiose šalyse renkama ir analizuojama informacija apie kasdienę savijautą ir būseną žmonių, dirbančių sudėtingą bei atsakingą darbą, nuo kurio priklauso daugelio saugumas ar net gyvybė (pvz.: sudėtingų mašinų operatorių, aviadispečerių, pilotų). Kritinėmis dienomis jiems rekomenduojamas mažiau atsakingas darbas, nes taip siekiama išvengti klaidų ir nelaimių, susijusių su „žmogiškuoju faktoriumi".

Nors ne visus ciklinius gamtos pokyčius ir ritmus vienodai juntame ir jais vadovaujamės, tačiau visi jie svarbūs ir turi įtakos mūsų gyvenimo tėkmei, savijautai ir elgesiui. Geriau juos suprasdami ir jiems paklusdami, savo būčiai galime suteikti daugiau harmonijos.
 
2006-07-26
--
Parengė vaistininkas
Gediminas Leonavičius
Šaltinis "Gamtos namai" 2006 Nr. 1 (5)

Rodyti daugiau iš kategorijos: Įvairūs pasakojimai.
Tinklapio lankytojų komentarai (11)
Jūsų vardas:El. paštas (jei norite):
Jūsų komentaras:
Rodyti esamus komentarus?
Komentarai yra skirti savo nuomonės apie tinklapyje pateiktą informaciją išsakymui, o ne susirašinėjimui ar kitų lankytojų įsitikinimų vertinimui. Nors Likimas.lt komentarų nekontroliuoja, tačiau pasisakymai, kurie yra ne į temą, nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus, gali būti ištrinti.
Registruotų vartotojų vardai (jei nepakeičiami įrašant) komentaruose rodomi su "@" simboliu.
Esate susidūrę su kažkuo nepaaiškinamu, paslaptingu? Norite apie tai papasakoti ir kitiems? O gal visa tai net ir nufotografavote? Tuomet parašykite savo pasakojimą.
Apie projektą :: Privatumo politika :: Atsakomybės ribojimas :: Literatūra :: Kontaktai
Draudžiama kopijuoti ar platinti tinklapyje pateiktą informaciją be Likimas.lt sutikimo © 2006 - 2024 Likimas.lt